Rodzaje haftów. Przegląd rozwiązań

Haft to jedna z popularnych od dawien dawna metod ozdabiania tkanin. Polega na wyszywaniu na materiale dowolnych wzorów przy użyciu igły oraz różnokolorowych nici. Od zarania dziejów ludzie chcieli dekorować tkaniny, w które się ubierali, albo którymi się otaczali, dlatego haft towarzyszy nam już od starożytności. W dzisiejszych czasach, żeby ozdobić w ten sposób tkaninę, nie trzeba znać tajników sztuki hafciarskiej, ponieważ można wykorzystać w tym celu nowoczesne metody haftu komputerowego.

Zalety haftu komputerowego

Haft komputerowy to stosunkowo niedroga metoda ozdabiania odzieży. Jest wykonywany przy pomocy specjalnej maszyny hafciarskiej, która jest sterowana przez komputer. Na komputer wgrane jest oprogramowanie umożliwiające stworzenie dokładnego projektu haftu. Zaletą tej metody jest jej niezwykła szybkość i niesamowita precyzja. Haft wykonany tą metodą jest staranny, zgodny z projektem i trwały. Motywy nanoszone na odzież i inne tkaniny haftem komputerowym nie ulegają zniszczeniu nawet po wielokrotnym praniu w pralkach automatycznych czy suszeniu w suszarkach bębnowych. Są też niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. intensywne promieniowanie słoneczne.

Rodzaje haftu komputerowego:

Haft komputerowy naszywkowy – haft komputerowy jest wykonywany na specjalnych naszywkach, które następnie są przymocowywane do odzieży nicią albo mocnym klejem. Takie rozwiązanie jest idealne, kiedy chcemy nanieść haft na wyrób, który się do tego nie nadaje. Może być to np. odzież wodoodporna, niezwykle elastyczna lub delikatna tkanina, odzież wielowarstwowa (np. z podszewką) albo wyrób tekstylny, którego nie da się wygodnie umieścić w maszynie hafciarskiej.

Haft komputerowy – jest wykonywany przy użyciu maszyny hafciarskiej sterowanej komputerowo. Nadaje się do stosowania na wszelkich rodzajach odzieży (prywatna, reklamowa i robocza). Na początku tworzymy projekt hafciarski, bazując na pliku poglądowym, który dostarcza nam klient. Projekt ten jest wykonywany na komputerze, który następnie obsługuje maszynę hafciarską.

Wróć do bloga