Przygotowanie pliku do druku. Etapy postępowania

Dobrze przygotowany plik jest podstawą dobrej jakości nadruku. Często klienci przesyłają do drukarni nieodpowiednio przygotowany plik, co skutkuje np. niewyraźnym nadrukiem, który nie spełnia podstawowych wymogów estetycznych. Grafika o zbyt małej rozdzielczości może po naniesieniu jej na odzież okazać się nieatrakcyjna, bo będą na niej widoczne piksele. W tym wpisie znajdziecie garść porad jak właściwie przygotować pliki do druku, aby efekty druku były zadowalające.

Metoda sitodruku

Jeżeli decydujemy się na druk metodą sitodruku, to przede wszystkim wszystkie przesyłane do drukarni pliki powinny być w postaci wektorowej. Jeśli jest to zdjęcie, możemy przesłać bitmapę o rozdzielczości około 300dpi w CMYK-u. Wszystkie czcionki, które są zawarte w pliku, powinny być zakrzywione. W wysyłanym pliku nie może być żadnych symboli, przeźroczystości czy konturów niezamienionych w obiekty. Wszystkie używane kolory muszą być określone według wzornika Pantone Solid Coated, tło musi być przezroczyste, a plik powinien być zapisany w formacie PDF jako plik otwarty, w celu sprawdzenia poprawności pliku przez pracowników drukarni.

Haft komputerowy

W przypadku haftu komputerowego pliki muszą być w postaci wektorowej. Powinny być zapisane w formacie PDF, a wielkość pliku powinna odpowiadać rzeczywistej wielkości haftu w skali 1:1. Specjaliści pracujący w naszej firmie stworzą odpowiedni projekt hafciarski na podstawie poglądowego pliku dostarczonego przez klienta. Kolory używane w hafcie powinny być wybrane z palety barw 400 nici hafciarskich ISACORD.

Folia flex i flock

Pliki wysyłane do drukarni powinny być w postaci wektorowej, zapisane w formacie PDF w skali 1:1. Czcionki pojawiające się w pliku muszą być zakrzywione. Plik nie może zawierać symboli i konturów niezamienionych w obiekty. Linie, które znajdują się w projekcie, nie powinny być cieńsze niż 2 mm, a litery powinny mieć przynajmniej 7 mm wysokości.

Nadruk DTG CMYK

Aby nadruk w tej technologii został prawidłowo wykonany, należy wysłać do nas plik zapisany w formacie JPG, PDF, TIF albo PNG. Plik musi być otwarty, żebyśmy mogli zweryfikować jego poprawność. Tło powinno być przezroczyste, a kolorystyka RGB.

Nadruk solwentowy 

Plik wysyłany do drukarni musi być wektorowy i otwarty, w celu sprawdzenia jego poprawności. Kolory używane w projekcie powinny być dobrane na podstawie palety dostępnych kolorów.

 

Wróć do bloga