Charakterystyka nadruków flex i flock

Nadruki flex i flock wykonywane są przy użyciu tzw. folii transferowych. Ich zastosowanie umożliwia łatwe przenoszenie grafiki lub logo na tkaninę. Dowiedz się, na czym polegają oba warianty, i poznaj zachodzące między nimi podobieństwa i różnice.

W jaki sposób wykonuje się nadruki flex i flock?

Flex i flock mają postać foliowych płacht uzupełnionych o warstwę tzw. folii transportowej. Ta ostatnia ma postać cienko rozprowadzonego kleju, który po wystawieniu na działanie wysokiej temperatury ujawnia swoje właściwości. Zarówno nadruk flex, jak i flock nanoszone są na podobne rodzaje tkanin z wykorzystaniem zbliżonych, cechujących się wysoką estetyką i trwałością metod.

Oba warianty pozwalają na szybki transfer grafik i napisów – wymagają jedynie wydrukowania wybranego wzoru na folii w lustrzanym odbiciu, wycięcia go w ploterze tnącym oraz wgrzania w materiał. Choć jednak flex i flock mogłyby wydawać się niemal identyczne, w rzeczywistości różnią się od siebie pod kilkoma istotnymi względami.

  • Nadruk metodą flex

Nadruk flex wykorzystywany jest do transferu nieskomplikowanych grafik, tekstów lub emblematów. Do zdecydowanych zalet tej techniki należy wysoka jakość wzoru, uzyskiwana dzięki intensywnemu nasyceniu barw oraz możliwości wyrazistego wycięcia brzegów nadruku. Oprócz tego cechuje się on również znaczną odpornością – grafika nie ulegnie zniszczeniu w praniu ani w kontakcie z promieniami UV.

Folia flex wykonywana jest z tworzywa PCV lub poliuretanu i może mieć błyszczącą lub matową powierzchnię. Oferuje przy tym niezwykłe możliwości, wśród których warto wymienić m.in. nadruk brokatowy czy w metalicznych kolorach.

Ze względu na swoje właściwości folia flex wykorzystywana jest do wykonywania wzorów monochromatycznych. Nie jest możliwe użycie jej do nadruku wielobarwnego, najlepiej sprawdzi się też przy dość dużych i stosunkowo nieskomplikowanych wzorach.

  • Nadruk metodą flock

Podobnie jak flex, nadruk flock cechuje się dużą wytrzymałością. Pozwala też na uzyskanie wysokiej jakości nadruków przy stosunkowo niskim nakładzie kosztów. Folia flock różni się od flex tym, że ma specyficzną, „zamszową” fakturę. Jest również od niej znacznie grubsza, co umożliwia uzyskanie grafik o wypukłej powierzchni.

Także i folia flock doskonale nadaje się do tworzenia jednokolorowych grafik. Nie sprawdzi się jednak przy wzorach wielobarwnych i o dużej liczbie drobnych elementów.

Wróć do bloga