Charakterystyka nadruków solwentowych

Nadruki solwentowe to bardzo nowoczesna technologia, która znajduje zastosowanie w drukach wielkoformatowych (np. drukowanie plakatów, bilbordów czy banerów reklamowych), a także sprawdza się rewelacyjnie w drukowaniu ubrań i toreb. Bazę dla tego druku mogą stanowić różne materiały zarówno naturalne, jak i sztuczne, a także folie i inne podłoża, do których tradycyjne atramenty wodne nie przylegają.

Jak powstaje nadruk solwentowy?

Dzieje się to w ploterze atramentowym, w którym standardowe atramenty bazujące na wodzie zostały zastąpione pigmentowymi atramentami solwentowymi. Bazą tego typu atramentów są rozpuszczalniki organiczne. Od ilości tego rozpuszczalnika w bazie danej farby zależy rodzaj i trwałość druku solwentowego. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nadruków solwentowych: twardy (o trwałości 3-7 lat), średni (o trwałości 2 lat) oraz ekologiczny (trwałość nadruku jest niższa niż 2 lata).

Pierwszym krokiem powstawania nadruku solwentowego ciętego po obrysie jest odpowiednie przygotowanie pliku do druku. W takim dokumencie muszą znajdować się rozmiary, kolory i dokładny kształt wzoru. Tak przygotowany schemat jest wycinany przez specjalne urządzenie tnące, a następnie wgrzewany (po odpowiednim nagrzaniu i zlokalizowaniu wzoru) w wykrój albo ubranie.

Zalety druku solwentowego:

Odporność na działanie czynników zewnętrznych – niestraszne są mu nagłe zmiany temperatury, działanie wilgoci czy niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone.

Długotrwałe zachowanie pierwotnych kolorów – kolory nie wyblakną ani nie stracą intensywności.

Nadruki solwentowe nie wymagają laminowania

Długa żywotność nadruku – nadruk wykonany tą metodą będzie wyglądał jak nowy nawet przez kilka lat.

Nie wymaga specjalnej pielęgnacji – nie trzeba się z nim obchodzić w szczególnie delikatny sposób, ponieważ jest wytrzymały.

Precyzyjny i wyraźny – nadruki solwentowe charakteryzują się dużą precyzją i dokładnością w odwzorowaniu konturów i kształtów.

Wytrzymały na ścieranie – niestraszne mu wirowania w pralkach bębnowych czy suszenie w automatycznych suszarkach.

 

Wróć do bloga