Nadruk odblaskowy może pełnić kilka funkcji. Z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo np. w pracy, na drodze podczas jazdy rowerem, spacerów w deszczową pogodę, czy też po zmroku, z drugiej strony zwiększają atrakcyjność odzieży, pełniąc funkcję ozdobną. Jak powstaje nadruk odblaskowy, gdzie może być stosowany? To temat dzisiejszego wpisu.
Nadruki odblaskowe można stosować na wielu rodzajach materiałów, czy to naturalnych, czy też syntetycznych dzięki wykorzystaniu do produkcji technologii folii termotransferowej. Aplikacja transferem jest zbliżona do tradycyjnego sitodruku, z tą różnicą, że może być stosowana w trudnodostępnych miejscach. Do przeniesienia nadruku wykorzystana może zostać albo prasa, albo żelazko.
Transfer odblaskowy stosowany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie wysokiej widoczności „drukowanych” elementów. Przykładem może tu być wspomniany przez nas druk na odzieży roboczej i ochronnej. Metodę transferu odblaskowego można stosować na 100% bawełnie, 100% poliestru, czy też mieszanek tkanin i dzianin, jak również wielu materiałów specjalistycznych jak softshell, cordura, goretex i podobne, nylony, tkaniny i dzianiny poliamidowe. Sama folia transportowa (folia flex) to cienka folia transparentna, jednostronnie powleczona klejem. To nic innego jak cienka, elastyczna folia, która dzięki swej rozciągliwości może być głęboko poddawana aplikacji na materiał. W przypadku produktów odzieżowych naniesiony emblemat odblaskowy jest wygodny w noszeniu, oznakowanie nie spiera się, nie pęka.
Druk z wykorzystaniem taśm transferowych np. taśm flex wykonywany jest przy użyciu plotera tnącego, nierzadko również laserowego do tego wzoru z folii pokrytej klejem flex. Zwykle przy materiałach reklamowych stosuje się gładkie folie, które idealnie odwzorowują się na koszulkach typu t-shirt, czy też kurtki robocze bądź bezrękawniki. Biorąc pod uwagę samo przenoszenie nadruku, polega ono na wycięciu w odbiciu lustrzanym, ustawiając nóż plotera na 45% i nie nacinają foli transportowej. Sam proces może być różny sposób, jednak zwykle folie nanosi się na odzież, wygrzewając ją na 15-25 minut w temp. 160 stopni.
Druk odblaskowy może być wykonywany na wielu rodzajach przedmiotów. Będą to nie tylko ubrania robocze, ale również gadżety reklamowe, koszulki, czapki. Nierzadko stosowany jest również do ozdabiania bluz, toreb, odzieży sportowej. Odblask na produktach odbija światło w kierunku jego źródła bez rozpraszania go, co daje efekt świecenia jasnym światłem. Ze znakowania odblaskiem zwykle korzystają takie branże jak budowlana, drogowcowa, a także każda, która musi zapewnić w świetle przepisów BHP wysoki poziom widoczności i bezpieczeństwa swoim pracownikom.
Wróć do bloga