Na czym polega cięcie po obrysie?

Druk solwentowy cięty po obrysie należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie metod stosowanych w tej dziedzinie. Dowiedz się, w jaki sposób jest przeprowadzany.

Charakterystyka nadruku solwentowego z cięciem po obrysie

Ze względu na wysoką przyczepność nadruk solwentowy wykorzystywany jest w sytuacjach, w których nie zdają egzaminu bardziej tradycyjne technologie – czyli te, które wykorzystują atramenty wodne. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdzi się w zadrukowywaniu elementów odzieży oraz tekstyliów, a także w wykonywaniu zleceń wielkoformatowych. Możliwe jest również stosowanie jej na folii. Jeżeli zaś zdecydujemy się na nadruk techniką serigrafii, umożliwi nam to naniesienie wybranego nadruku również na materiały ciężkie, jak m.in. skóra.

Do prawidłowego przeprowadzenia druku metodą cięcia po obrysie konieczne jest sporządzenie pliku graficznego o właściwej kolorystyce, formie oraz wymiarach. Na jego podstawie przygotowywany jest schemat, który następnie przekazany zostaje do plotera tnącego – specjalistycznego urządzenia, za pomocą którego wykonywane jest cięcie. Potem z kolei, po nagrzaniu i lokalizacji wzoru, zostaje on zaaplikowany na wybraną powierzchnię metodą wgrzania.

Nadruk solwentowy cięty po obrysie ma tę zaletę, że może być wykorzystywany zarówno do produkcji seryjnej, jak i indywidualnych zleceń. Oprócz tego zapewnia on wysoką jakość wykonania – uzyskany produkt charakteryzuje się doskonałym odwzorowaniem, a także wyrazistością kreski oraz poszczególnych form. Dodatkowym atutem jest tu niska cena, która wynika z braku konieczności przygotowywania specjalnych matryc do wykorzystania w druku.

Kolejną zaletą tej metody jest jej wytrzymałość – nałożony z jej użyciem nadruk będzie odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych czy skrajnych temperatur. Jego kolory nie zblakną więc w miarę upływu czasu. Nie musimy też obawiać się o jego wytarcie w wyniku intensywnego użytkowania – niestraszne mu będą bowiem nawet ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne.

Wróć do bloga