Osoby, które korzystały z usługi haftu komputerowego, nieraz zastanawiają się, jak wygląda profesjonalna hafciarnia. Ciężko jednoznacznie to określić – jedne hafciarnie nastawione są na duże zlecenia i zajmują całe pomieszczenia, inne z kolei realizują pojedyncze zamówienia dla klientów indywidualnych, ich park maszyn jest więc o wiele bardziej okrojony. Niewątpliwie jednak w każdej hafciarni sercem firmy jest profesjonalna hafciarka.
Hafciarki do haftu komputerowego są dostępne w wielu różnych rodzajach. Najprościej podzielić je na te do małych nakładów i hafciarki przemysłowe. Hafciarki do małych nakładów to zazwyczaj maszyny jednoigłowe i wieloigłowe. Najprostsze modele można wykorzystywać w domu, do uprawiania hobby, lub do realizacji indywidualnych zleceń. Są stosunkowo wolne i niezbyt wydajne – sama zamiana koloru wymaga czasu i cierpliwości. Ci, którzy chcą zając się haftem komputerowym profesjonalnie, zazwyczaj inwestują w hafciarki przemysłowe, które są bardzo wydajne, długo żywotne, lecz przy tym ciężkie i stosunkowo duże – wymagają więc miejsca do ich ustawienia. Hafciarki przemysłowe mogą pracować w zasadzie bez przerwy. To maszyny wieloigłowe, jedno lub wielogłowicowe. Ceny najdroższych modeli sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych! Przeciętna, nawet duża hafciarnia, korzysta jednak z maszyn z o wiele bardziej dostępnych półek cenowych.
Oczywiście hafciarka to nie jedyne wyposażenie hafciarni. Dobra hafciarnia powinna oferować też odzież do wykonania nadruków reklamowych, która będzie cechowała się wysoką jakością. Dla klientów ważny jest nie tylko wygląd wydruku, ale całej koszulki czy czapki. Jeśli zniszczy się ona po kilku praniach, następnym razem klient wybierze inną hafciarnię. Na wyposażeniu hafciarni często są też steamery. To maszyny, które szybko i skutecznie (bez uszkodzenia haftu) „prasują” odzież po naciągnięciu jej przy wykonywaniu haftu. Wyposażenie profesjonalnej hafciarni to oczywiście też dobra oprogramowanie, które ułatwia zaprojektowanie wzoru i przeniesienie go w postaci haftu na odzież, oraz tamborki i materiały takie jak nici, igły czy fizeliny. Warto wspomnieć, że nawet najlepiej wyposażona hafciarnia nie pokaże 100% swoich możliwości, jeśli nie będą w niej zatrudnione doświadczone w tej branży osoby. Wiedzą one doskonale, jaki rodzaj haftu dobrać do danego typu tkaniny i wiedzą, na co uważać przy projektowaniu. Bez dobrze dobranej ekipy nawet najlepsze maszyny nie wykonają wydruków na najwyższym poziomie.
Wróć do bloga